Haber

Birleşik Krallık liderliğindeki Müşterek Sefer Gücü, Ukrayna’ya hava savunma ekipmanı bağışlayacak

LONDRA/KOPENHAG, 14 Haziran (Xinhua) — Birleşik Krallık liderliğindeki Müşterek Sefer Gücü (JEF), Ukrayna’ya 92 milyon Sterlin (116 milyon ABD Doları) değerinde hava savunma teçhizatı bağışlamayı kabul etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Salı günü yaptığı basın açıklamasına göre, en son hava savunma teçhizatı paketi, Uluslararası Ukrayna Fonu (IFU) aracılığıyla satın alınan silah ve teçhizattan oluşacak.

Danimarka Savunma Bakan Yardımcısı Troels Lund Poulsen bir basın açıklamasında, bu bağışı IFU aracılığıyla yapmanın bağışçı ülkelerin savunma sanayilerinden büyük tedarik projelerinde güçlerini birleştirmesine olanak tanıdığını söyledi. Poulsen, “Bu, kendi askeri stoklarımızın gereksiz yere gerilmesini önlüyor” yorumunu yaptı.

Ağustos 2022’deki “Kopenhag Ukrayna Konferansı”ndan sonra kurulan IFU, Ukrayna’ya askeri teçhizat ve yardım sağlamak için mali katkıları yönetmek için kullanılıyor.

10 Avrupa ülkesinden oluşan bir koalisyon olan Ortak Sefer Gücü, üyeleri arasında İngiltere, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda, Hollanda, Estonya, Letonya ve Litvanya’yı içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu