Haber

Nijerya Devlet Başkanı, Nijer’e askeri müdahale için destek istedi

Nijerya Devlet Lideri Bola Ahmed Tinubu, ülkesindeki senatoya bir mektup yazarak darbenin gerçekleştiği Nijer’e askeri müdahaleye destek istedi.

Aynı zamanda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Başkanı olan Tinubu, mektubunda Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un devrilmesiyle sonuçlanan talihsiz siyasi durumun ardından ECOWAS’ın ülkede barışı yeniden tesis etme kararı aldığını hatırlattı.

Tinubu, Nijer’de siyasi düzeni yeniden sağlamak için Nijeryalı askerlerin bu ülkeye gönderilmesi konusunda Senato’dan destek istedi.

Nijer’de barışın yeniden tesisi için ECOWAS’ın toplanarak açıklama yaptığını kaydeden Tinubu, “ECOWAS müdahale için Nijer’e asker gönderecek. (Nijerya) Nijer ile tüm kara sınırlarının kapatılması ve izlenmesine karar verildi. sınır sondaj tatbikatını yeniden başlatın. verdi.” terimleri kullandı.

Nijer’den her türlü ticari ve özel uçuşun engellendiğinin altını çizen Tinubu, özellikle Lagos ve doğu limanlarından Nijer’e transit geçiş yapan malların ablukaya alınacağını kaydetti.

Başkan Tinubu da Nijer’in elektrik kesintisi için Senato’dan destek istedi.

Nijer’in elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan Nijerya, darbe nedeniyle Nijer’i besleyen hatta makas koyarak 2 Ağustos’ta elektrik vermeyi durdurdu.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) cuntasının liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Başkan Bazum, 26 Temmuz’dan bu yana kişisel konutunda tutuluyor ancak Bazum’un telefon görüşmesi yapmasına izin veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu